YENİ GİYSİLER YIKANMALI MI?

YENİ GİYSİLER YIKANMALI MI?

Giymeden önce yeni giysileri yıkamalı mıyım?

 

Evet, çünkü küçük güzel elbiseniz veya şirin kazağınız, sağlığınız için tehlikeli bazı kimyasal maddeler içeriyor olabilir.

Doğrusu klor gibi imalat sırasında eklenen bazı kimyasal maddeler, cildinizin tahriş olmasına ve alerjilere yol açabilir. Plastikleri yumuşatmak için imalatçılar tarafından kullanılan “ftalat”; giysi desenleri, tasarımları ve etiketlerde mevcuttur. Sadece yutulduğunda tehlikelidir ancak çocuklar bunları ağızlarına koyabilir. Giysiler aynı zamanda potansiyel olarak tahriş etme özelliği olan alkalik kimyasal kalıntılar da içerebilir. Kusursuz beyaz tişörtler üretmek için imalatçılar yüksek alkalin içerikli ürünler kullanmaktadır.

 

Panik yapmayın! Giymeden önce yeni giysileri yıkayarak, sözü edilen kimyasal kalıntılara bağlı tahrişleri önleyebilirsiniz.

 

 

Yeni giysilerle uyumadan önce bunları yıkamalı mıyım?

 

Evet, yukarıda açıklanan sebeplerden dolayı bu iyi bir fikirdir. Yeni kazak ve pantolonlar gibi gecelikler/gece giysileri de kimyasal maddeler içeriyor olabilir. Yapmanız gereken yalnızca basit bir yıkamadır. Dahası, eğer pazardan veya bir hazır giyim dükkânından ve herkesin her zaman temiz olmayan ellerinin değdiği bir giysi alırsanız ne olacak? Mikroplara davetiye çıkarmış olursunuz!

 

Tavsiye: Gün boyunca giydiğiniz tişörtle uyuma gibi bir alışkanlığınız var mı? Bu, kesinlikle yapılmaması gereken bir şeydir. Uyku sırasında vücudunuzun doğal olarak ürettiği ter, gün boyunca ürettiğiniz tere eklenir. Sonuç, daha fazla terle beslenen bakterilerdir. Bu, iyi bir temizlik örneği değildir ve vücudunuzun da kötü kokmasına sebep olur!

 

Bunu öğrenmeniz iyi olur: Satın aldığınız giysinin içinde yıkama talimatları var mı? Eğer talimatlar eksikse veya yoksa dikkatli olun! Bu ürünün Avrupa kalite standartlarında olması pek mümkün değildir. Cilt tahrişlerine karşı dikkatli olun.

 

 

İlk yıkamadan sonra en iyi yıkama devrini seçin!

 

Doğal malzemeler (yün, angora, ipek, keten, kaşmir vb.) her zaman elde ve soğuk suda yıkanmalıdır.

 

Sentetik malzemeler (naylon, likra, dralon, coolmax elyafı, gore-tex kumaşı vb.), streç malzeme içermedikleri sürece çamaşır makinesinde yıkanabilir ve kurutma makinesinde kurutulabilirler.

 

Organik pamuk: Bu tip dokumalar, herhangi bir alerji veya cilt tahrişine yol açmaz. Organik pamuk, herhangi bir zirai ilaç, kimyasal madde ve ağır metal içermez. Ancak, bu malzemeden yapılmış bir sabahlığı ilk defa giymeden önce 40°C'de yıkanması önerilmektedir.

 

İpek: Malzemenin üzerindeki boyanın akma olasılığı olduğu için ilk başta elde yıkamalısınız.

 

Kadife ve koyu renk malzemeler: Tüyleri çeken bu tip giysilerin havlu gibi elyafı sökülmeye eğimli malzemelerle birlikte yıkanmaması gerekir.

 

Griye dönüşebilecek siyah-renk giysilere özen gösterin! Çözüm: Bu giysileri doğru deterjan miktarı kullanarak düşük ısıda kısa programda yıkayın. En önemlisi, koyu renkli giysileri ve kotları yıkarken ters çevirin.

 

Renkli giysiler: Örneğin yeni kırmızı bir kazağı çamaşır makinesine koymadan önce hızlı bir test yapmanız şiddetle tavsiye edilmektedir. Kazağın bir kolunu çok sıcak suya batırın ve daha sonra beyaz bir kurulama bezinin üstüne suyunu sıkın. Eğer kurulama bezi pembeye dönüşürse, bu kazağın çamaşır makinesinde tek başına yıkanması veya elde soğuk suda yıkanması gerekir. Ekstra dikkatli olmak için, ikinci yıkamadan önce testi tekrarlayın!

 

Tüyo: Giysilerinizi yıkamadan önce, düğmelerini iliklemeyi ve ters çevirmeyi hiçbir zaman unutmayın. Bu basit tüyo, giysilerin zamanla renklerinin solmasını önler. Hatta bunu ilk yıkamadan başlayarak alışkanlık haline getirin!

 

Ariel'den yeni sıvı deterjan !

Etiketler: çamaşır, çamaşır makinesi, çamaşır yıkama, deterjan
Kasım 11, 2021
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR
Çerez Kullanımı

Alışveriş deneyiminizi geliştirmek, hizmetlerimizi sunmak, müşterilerin hizmetlerimizi nasıl kullandığını anlayarak iyileştirmeler yapabilmek ve ilgi alanlarına göre özelleştirilmiş reklamlar da dahil olmak üzere reklamları gösterebilmek için çerezler ve benzeri araçları kullanmaktayız. Onaylı üçüncü taraflar da bu araçları, reklam gösterimimizle bağlantılı olarak kullanır.